Napisz do nas
info@entmp.org

Custodians

Zasady bezpiecznego korzystania z internetu:

Każdego dnia korzystamy z komputera, czy z Internetu. Technologie stały się naszymi towarzyszami w pracy i w domu, ale czy potrafimy z nich korzystać właściwie? Bezpieczeństwo w sieci to bardzo ważny aspekt naszego życia. Przedstawiam 10 zasad, jak bezpiecznie korzystać z sieci:

computer-1591018_1920

 • Uruchom firewalla. Najwygodniejsza będzie opcja na poziomie średniej ochrony, gdzie będziesz mógł ustalać reguły i wyjątki. Mniej zaawansowani użytkownicy powinni postawić na wysoki poziom ochrony.
 • Używaj programów antywirusowych i przeciw spyware. Ostrożnie otwieraj załączniki z nieznanych źródeł, czy fałszywe maile. Jedno kliknięcie za dużo i możesz stracić nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim wszystkie dane. Dobrze jest stosować ochronę w czasie rzeczywistym.computer-2038627_1920
 • Przeprowadzaj aktualizację oprogramowania i bazy danych wirusów. Informatycy na bier – oprogramowanie oraz bazy danych wirusów (sprawdź czy w swoim programie masz zaznaczoną automatyczną aktualizację).
 • Jeśli nie jesteś pewien, że strona jest bezpieczna, nie wchodź na nią. Zwłaszcza jeśli wymagana jest akceptacja nieznanych certyfikatów.
 • Regularnie skanuj komputer i sprawdzaj stan procesów sieciowych. Zdarza się, że złośliwe oprogramowania same nawiązują połączenia z Internetem i przesyłają prywatne hasła i dane do sieci jednocześnie instalując wirusy na komputerze. Jeśli okaże się, że na dysku znajdują się podejrzane pliki, użyj programów antywirusowych do usunięcia ich. I skanuj wszystkie pliki, które pobierasz z sieci.cyber-security-1923446_1920
 • Uważaj na strony, na których możesz wygrać duże sumy pieniędzy, obejrzeć filmy, czy ściągnąć muzykę. Zwłaszcza jeśli włączają się automatycznie, po wejściu na inną stronę. Zwykle na takich stronach ukrywają się trojany i wirusy.
 • Nie zostawiaj swoich danych osobowych na niesprawdzonych portalach i stronach. Twoje dane mogą potem zostać sprzedane. Podobnie uważaj na treści, które przesyłasz e-mailem. Nie podawaj w nich poufnych danych, czy haseł.
 • Żaden bank nie prosi swoich klientów o podanie haseł i loginów w celu weryfikacji, używając do tego e-maila. Możesz w ten sposób stracić nie tylko ważne dane, ale przede wszystkim swoje pieniądze.
 • Bądź ostrożny podłączając do swojego komputera nieznane dyski przenośne lub karty pamięci. I odwrotnie, nie podłączaj swojego dysku do nieznanych komputerów. Jeśli używasz dysków przenośnych na komputerach dostępnych publicznie, zawsze sformatuj dysk.
 • Nie zdradzaj nikomu swoich haseł do poczty i serwisów społecznościowych. Ponadto zmieniaj hasło co jakiś czas. Używaj skomplikowanej kombinacji dużych i małych znaków oraz cyfr – to pomoże Ci zabezpieczyć dostęp do Twoich kont. Proste kombinacje są najłatwiejsze do złamania.children-593313_1920
 • Uważaj na innych użytkowników sieci. Nigdy nie masz pewności, kto jest po drugiej stronie. Zwłaszcza jeśli poznajesz ludzi przez internet. Przede wszystkim obserwuj też swoje dzieci i monitoruj ich aktywność w sieci.