Napisz do nas
info@entmp.org

XML Source

XML – co to jest?

code-1839406_1920

Skrót XML (eXtensible Markup Language) to rozszerzalny język znaczników, który zaprojektowało World Wide Web Consortium. Podstawową jego funkcją jest prezentowanie poszczególnych danych w strukturalizowanych formach.

html5-1841458_1920Jest to język, w którym tworzone są inne języki, które z kolei są używane do budowania dokumentów w Internecie. Powszechnie nazywane są aplikacjami XML. Należą do nich popularne: MathML – aplikacja służąca do tworzenia dokumentów z formułami matematycznymi, WAP – do wyświetlania internetowych informacji w telefonach komórkowych, GedML – służący do obsługi danych genealogicznych, MusicML – używany do notacji muzyczna, RSS – tworzenie kanałów informacyjnych i wiele, wiele innych aplikacji używanych w biznesie, nauce i mediach. Najbardziej popularną aplikacją jest język XHTML (następca HTML).

html-2188441_1280Podstawowym narzędziem do tworzenia stron internetowych, który zna każdy użytkownik sieci jest HTML. Jednak to język XML jest jednym z najpopularniejszych kodów używanych w sieci. Dodatkowo potrzeba tylko trochę cierpliwości, żeby nauczyć się kreowania aplikacji używając tego języka. HTML posiada ograniczony zbiór znaczników, które są rozpoznawane przez przeglądarkę na podstawie wbudowanych w nią definicji typów dokumentów. Jeśli takiego znacznika nie ma w definicji, przeglądarka go ignoruje i nie pokazuje. XML jest o wiele przydatniejszym językiem. Tutaj to twórca kreuje swój zestaw znaczników, a przeglądarka pokazuje je w wymagany sposób dzięki procesorowi XML.